Antakya Belediyesi’nden Bitkisel Atık Yağ Toplama Projesi Devam Ediyor

Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Çevre Denetim Birimi tarafından, temiz bir çevre için hayata geçirilen “Evlerden Bitkisel Atık Yağ Toplama Projesi” kapsamında çalışmalar devam ediyor.
Antakya Belediyesi’nden yapılan açıklamada; “Antakya Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, İlçemiz genelinde vatandaşlarımızın daha sağlıklı, temiz ve huzurlu bir ortamda yaşayabilmeleri adına, her türlü çevresel kirliliğin önlenmesi amacıyla temizlik çalışmalarını titizlikle yürütmektedir. Temizlik İşleri Müdürlüğü personellerimiz, vatandaşlarımızdan gelen taleplere yönelik çalışmalarını da düzenli olarak sürdürmektedir.
Belediye Başkanlığımız bünyesinde Temizlik İşleri Müdürlüğü Çevre Denetim Birimi tarafından yürütülmekte olan atık toplama faaliyetleri çerçevesinde; sağlık ve eğitim kurulumları, ev ve iş yerlerinden ambalaj atıkları, bitkisel atık yağ, atık pil toplama çalışmaları devam etmektedir.
Temiz bir çevre için hayata geçirilen “Evlerden Bitkisel Atık Yağ Toplama Projesi” ile çevreyi ve vatandaşlarımızın sağlığını tehdit eden bitkisel atık yağların ‘Bitkisel Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği’ kapsamında toplanarak geri dönüşüme kazandırılması amaçlanıyor. Projeyi teşvik etmek amacıyla evlerinde 5 litre bitkisel atık yağ biriktirene 1 litre doğada çözünebilir deterjan veriliyor. Belediyemizin öncülüğünde kurumlardan ve iş yerlerinden toplanan atık yağlar şimdi evlerde biriktirilerek lisanslı firmaya teslim ediliyor.
Atık Pillerin, üretiminde ağır metaller kullanıldığı için çevreye rastgele veya evsel atıklarla birlikte çöpe atılması halinde toprak ve yeraltı sularının kirlenmesine sebep olmasının önlenmesi ve çevre bilincinin oluşturulması amacıyla ömrünü tamamlamış pillerin ayrı biriktirilip toplanmasını yaygınlaştırmak üzere Belediyemiz ile Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği (TAP) ile imzalanan sözleşme çerçevesinde toplama çalışmaları yapılmaktadır. 2015- 2016 yılında 400 kg ve 2016-2017 yılında 1200 kg atık pil toplanarak çevreye zarar vermeyecek şekilde bertaraf edilmek üzere ilgili firmaya teslim edilmiştir.
Ambalaj atıklarının kaynağında ayrı toplanarak çevrenin korunması ve geri dönüşüme kazandırılması amacıyla Belediyemiz görev, yetki ve sorumluluğu doğrultusunda oluşturulan ‘Ambalaj Atıkları Yönetim Planı’ kapsamında ilçemizde bulunan tüm sağlık, eğitim, kamu ve özel kurumlar ile ambalaj atığı üreticisi olan işletmelerde ambalaj atığı toplama faaliyetleri yürütülmektedir. Ambalaj atıklarının kültürel bir yapı oluşturularak toplanması, çevrenin korunması adına sürdürülebilir çevre eğitimleri düzenlenmektedir. Ambalaj atıklarının yetkili olmayan kişilerce toplanması ile çevre ve halk sağlığına zarar verecek faaliyet gösteren izin- lisans sahibi olmayan işletme ve hurdacılar Temizlik İşleri Müdürlüğü personellerimiz tarafından denetlenmekte ve faaliyetlerin önlenmesi adına çalışmalar yapılmaktadır.”

CEVAP VER